Sporty zespołowe

Nie ma chyba w połowie drugiej dekady XXI wieku nikogo, kto by nie wierzył w cudowne właściwości uprawiania sportu. Aktywność ruchowa sprawia, że żyjemy dłużej, znacznie rzadziej chorujemy, cieszymy się dobrym samopoczuciem. Żyjemy w sposób harmonijny po prostu, zwłaszcza że uprawianie sportu wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Okazuje się jednak, że sport sportowi nierówny, że sporty indywidualne oddziałują na nas zupełnie inaczej niż sporty zespołowe.

Sport pełni ogromnie ważną rolę w formowaniu dzieci i młodzieży. To kolejny truizm, ale jakże często pomijany przy okazji rozmawiania o sporcie. Teoretycznie wszyscy mają tę świadomość, praktycznie nawet w grach zespołowych istnieją równi i równiejszy, lansowani przez media i pozostający w cieniu. Zdobywcy punktów czy bramek tworzeni są na idoli, którzy w pojedynkę wygrywają mecz. Czy taka jest jednak rzeczywistość?

Oczywiście nie. Badania naukowe dowodzą niezbicie, że uprawianie sportów zespołowych przynosi dużo więcej korzyści niż podobne zaangażowanie w wysiłek fizyczny w sportach indywidualnych. Cała rzecz polega na różnicy rozgrywającej się na poziomie mentalnym. Rozwój fizyczny niewiele raczej różni się, przy zachowaniu oczywiście w pamięci faktu, iż różne dyscypliny sportowe wymagają zwiększonej aktywności różnych partii mięśni. Cała reszta przebiega w umyśle.

Powszechnie wiadomo, że sport rozwija wolę walki, dążenie do wcześniej ustalonego celu, odporność na doznawane w życiu porażki. Sporty zespołowe to wszystko rzecz jasna zapewniają, jednak nie są to jedyne korzyści wynikające z ich uprawiania. Równie istotna jest wszakże nauka umiejętności współpracy zespołowej, trzymanie się ściśle swojej roli i zrozumienie, że razem moża dokonywać więcej niżby to wynikało z prostego podsumowania pojedynczych wysiłków. Sporty zespołowe sprawiają, że dzieci i młodzież mogą się naocznie przekonać do pozytywnej roli współdziałania. Ma to niebagatelne oddziaływanie w dziedzinie socjalizacji młodego pokolenia. Jeśli nie chcemy wychować egoistów zapatrzonych tylko i wyłącznie w samych siebie, zwracajmy uwagę na to, czy wychowanie szkolne naszych dzieci niesie za sobą odpowiednią ilość gier zespołowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *