Rugby w Polsce – sport nie tylko dla młodych

Amerykański sport.

Rugby

Wiele osób kojarzy rugby jako przedsięwzięcie charakterystyczne przede wszystkim dla krajów anglosaskich. Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie dowodząc, że sporty drużynowe, do których należy także przedmiotowe rugby, cieszą się sporym zainteresowaniem także w Polsce.

A co ciekawsze, sport ten w naszym kraju był popularyzowany już po I wojnie światowej, można więc pokusić się o stwierdzenie, że posiada on dość długą tradycję. Ogólnie wiadomo, że istnieją trzy podstawowe rodzaje tego typu rozgrywek – rugby union, rugby 7 oraz rugby league. Ponadto istnieje wiele rozwiązań bezkontaktowych (np. paryżanka czy tag rugby), rugby plażowe, na wózkach, podwodne itp. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się pierwsza dziedzina, czyli rugby union, określana jako rugby. Sport ten cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem na całym świecie, amatorów rugby nie brak również w Polsce. W porównaniu z piłką nożną, rugby jest rozwiązaniem bardziej kontaktowym, a co za tym idzie, konieczna jest umiejętność odpowiedniej walki, współpracy w grupie oraz oceny możliwości i zamierzeń przeciwnika. Drużyny rugby spotkać można w największych polskich klubach. Poszczególne drużyny ćwiczą wytrwale, przygotowując się do jednego z najważniejszych przedsięwzięć, czyli Mistrzostw Polski w rugby union. W krajowych rozgrywkach spotykają się najlepsi. O medale mistrzostw walczą cztery zespoły, wyłonione po rundzie zasadniczej. Biorąc pod uwagę rosnącą z dnia na dzień ilość miłośników rugby, udział w Mistrzostwach Polski jest dowodem na ponad przeciętne umiejętności w tej właśnie dyscyplinie.
Warto zwrócić uwagę także na system finałowych rozgrywek. Drużyna znajdująca się na pozycji 1 walczy w półfinale z drużyną, która uplasowała się na pozycji 4. W drugim finale grają drużyny z pozycji 2 i 3. Półfinałowi zwycięzcy walczą o miejsce pierwsze, natomiast drużyny, które w półfinałach miały mniej szczęścia, biorą udział w rozgrywkach o miejsce trzecie. Oczywisty jest fakt, iż drużyna przegrana w tym przypadku zajmuje ostatecznie miejsce czwarte. Zdarzały się sezony, w których nie uwzględniano walki o trzecie miejsce, w tej sytuacji brązowy medal otrzymywały obydwie drużyny, które przegrały w półfinałach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *