Piłka nożna – najbardziej popularna gra zespołowa

Piłka nożna jest najbardziej popularną grą zespołową na całym świecie. Liczbę fanów piłki nożnej ocenia się na około 4 miliardy.

Krótki rys historyczny

To jedna z najstarszych gier zespołowych. Jej początków upatrywać można już w czasach starożytnych. W grę, która zupełnie nie przypominała współczesnej wersji piłki nożnej grali zarówno mieszkańcy starożytnych Chin, jak również Grecy i Rzymianie. Za ojczyznę współczesnej piłki nożnej uważana jest Anglia. Zasady gry w piłkę nożną zostały spisane właśnie w tym kraju, także w Anglii toczyły się pierwsze rozgrywki. Miało to miejsce w II połowie XIX wieku. W roku 1900 piłka nożna została wprowadzona do programu igrzysk olimpijskich. Cztery lata później utworzono Międzynarodową Federację Piłki Nożnej: FIFA. Historia piłkarstwa w Polsce zaczęła się w latach 90. XIX wieku

Zasady gry

Mecze piłki nożnej rozgrywane są na boisku, którego szerokość wynosi 45-90 metrów, a długość 90-120 metrów. Boisko zawsze musi być prostokątne. W pełny skład każdej drużyny wchodzi 11 zawodników razem z bramkarzem. Każda z drużyn ma prawo wystawić dodatkowo do 7 zawodników rezerwowych. Mecz rozgrywany jest w dwóch połowach, każda trwa 45 minut. Pomiędzy nimi jest przerwa, która nie może być dłuższa niż 15 minut. Sędzia ma prawo doliczyć do każdej połowy czas dodatkowy. Powodem wydłużenia czasu gry najczęściej są kontuzje zawodników i związane z tym wymiany graczy.

Piłka nożna halowa

Jest odmianą piłki nożnej. Zrodziła się na fali popularności tradycyjnej 11-osobowej piłki nożnej w krajach Ameryki Południowej. Futsal został wymyślony przez Juan`a Carlosa Ceriani. Futsal jest grą pięcioosobową. Piłka nożna halowa stała się popularna w Europie dopiero w latach 70. XX wieku. Pierwsze mistrzostwa świata w futsalu odbyły się w Sao Paulo w Brazylii w roku 1981. W roku 1994 zainaugurowano oficjalny sezon ligowy w Polsce. Reprezentacja Polski w piłce nożnej halowej powstała dwa lata wcześniej.

Nie ma sportu zespołowego, który popularnością dorównywałby piłce nożnej.