Kilka słów o piłce ręcznej

Nie jest tak popularna dyscypliną sportową, ale także ma dużą liczbę fanów. Gra ta pojawiła się stosunkowo niedawno, bo na przełomie XIX i XX stulecia. Pierwsze zasady i reguły tej gry zostały opracowane w ostatnich latach XIX wieku przez Holgera Nielsena. Opublikowano je jednak dopiero w roku 1906. W roku 1917 zasady gry zostały zmienione. Dokonał tego Max Heiser. Data opublikowania zasada opracowanych przez Maxa Heisera uważana jest za oficjalną datę urodzin piłki ręcznej. W Polsce jako pierwsi zaczęli grać w piłkę ręczną mieszkańcy Szczypiorna w roku 1917. Od nazwy tej położonej pod Kaliszem (obecnie jedna z dzielnic miasta) miejscowości piłka ręczna w Polsce bardzo często nazywana jest szczypiorniakiem.

Jakie zasady obowiązują

W piłkę ręczną gra się dzisiaj na całym świecie. Grają w nią zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W meczu biorą udział dwie drużyny. W skład każdej z nich wchodzi 12 zawodników, ale w grze bierze udział tylko siedmiu. Pozostali są zawodnikami rezerwowymi. Celem zawodników jest trafienie piłką w bramkę przeciwnika. W grze nie można używać nóg, piłkę można chwytać, rzucać, uderzać czy zatrzymywać wyłącznie przy użyciu rąk. Mecz składa się z dwóch połówek. Każda z nich trwa 30 minut. Zawodnicy wchodzą ponownie na boisko po trwającej 10 minut przerwie. Po przerwie zawodnicy zamieniają się stronami boiska. Gracz, który jest w posiadaniu piłki nie może nią kozłować lub trzymać dłużej niż 3 sekundy. Mecz rozpoczyna ta z drużyn, która wygra piłkę w rzucie monetą.

Kto może w nią grać

Podstaw gry w piłkę ręczną każdy z nas uczył się w szkole na lekcjach wychowania fizycznego. Mimo że jest to gra kontaktowa, mogą w nią grać już uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej. Odmianą piłki ręcznej jest piłka ręczna plażowa. W meczach piłki ręcznej plażowej udział bierze tylko 4 zawodników – łącznie z bramkarzem. Mecz także składa się z dwóch połówek, ale trwają one krócej. Każda z nich trwa 10 minut.

Piłka ręczna jest jedną z wielu bardzo popularnych sportowych gier zespołowych. Cieszy się dużą popularnością także w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *