Hokej na lodzie

W gry zespołowe gra się również zimą. W tym wypadku nikt nie ma żadnych wątpliwości – najbardziej popularną dyscypliną pozostaje hokej na lodzie. Zawody w hokeju na lodzie przyciągają licznych kibiców, same zaś mecze są niezwykle emocjonujące.

Hokej na lodzie w przeszłości

Pierwsze ślady gry w hokeja na lodzie pochodzą z końca XV w., można również zobaczyć grających w tę grę na obrazach niderlandzkich mistrzów z XVI wieku. Stopniowo gra zyskiwała na popularności, przenosząc się z Niderlandów na północ, do Anglii i Szkocji. Stamtąd, wraz z żołnierzami brytyjskiej królowej, zawędrowała do Kanady w XIX wieku. Od tamtej pory to właśnie Kanada jest uważana za kolebkę współczesnego hokeja na lodzie. Surowe warunki klimatyczne, długie zimy sprawiały, że gra zaczynała być coraz bardziej popularna, gdyż wiele osób chciało po prostu aktywnie spędzać czas. Gra w hokeja na lodzie szybko podbiła również i inne kraje, w latach dwudziestych minionego wieku była już obecna w Europie, gdzie istniały drużyny skupione w ligę, gdzie walczono o tytuły mistrzów krajowych. Najbardziej znane ligi to oczywiście kanadyjsko-amerykańska liga NHL, w Europie natomiast liga szwedzka, liga czeska, liga rosyjska i liga fińska.

Zasady gry w hokej na lodzie wbrew pozorom nie są zbyt skomplikowane. Mecz trwa 60 minut, podzielony na trzy części zwane tercjami. Podczas meczu na lodzie przebywają dwie drużyny, złożone z sześciu graczy po każdej stronie. Hokej na lodzie jest sportem bardzo kontaktowym, stąd gracze ubrani są w kaski i ochraniacze różnych części ciała. W zasady wpisane zostały liczne kary za przewinienia, które zdarzają się w tym sporcie dość często. Zawodnicy najczęściej otrzymują dwie minuty kary, dzięki czemu drużyna przeciwna gra przez ten czas w przewadze liczbowej.

Hokej na lodzie może być uprawiany również na świeżym powietrzu, na zamarzniętym stawie. Czyni to z niego dyscyplinę stosunkowo powszechną, jeśli oczywiście zimowa pogoda utrzymuje się wystarczająco długi czas. Hokej na lodzie może być świetną alternatywą dla innych zimowych dyscyplin sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *