Gry zespołowe poza boiskiem

Przywykliśmy do myślenia o tym, że gry zespołowe muszą być grami sportowymi, najlepiej konkretnymi dyscyplinami, które posiadają określone przepisy i wymagają do uprawiania konkretnego miejsca. Wbrew jednak obiegowym opiniom grą zespołową będzie również inna aktywność, tak ruchowa jak i umysłowa. Warto przypomnieć o tym, byśmy wiedzieli, co robić z własnymi dziećmi na przykład.

Już maluchy w przedszkolu poznają uroki gier zespołowych. Wszystkie zabawy w grupie dzieci są bowiem taką grą właśnie. Popularna zabawa „stary niedźwiedź mocno śpi” jest jedną z nich właśnie. Podobnie rzecz ma się z takimi zabawami jak „ciuciubabka” czy „w chowanego”. Nie tylko te popularne formy ruchowych zabaw dziecięcych są grami zespołowymi, tak samo będzie w przypadku gier wymagających od dzieci nieco myślenia, na przykład w takich zabawach jak „pomidor” czy „głuchy telefon”. Aktywność w tych ostatnich wypadkach jest bardziej umysłowa, niemniej jednak te właśnie zabawy uczą dzieci współpracy i rywalizacji tak samo, jak gry i zabawy ruchowe.

Podobnie rzecz ma się z dziećmi w wieku szkolnym. W miarę upływu kolejnych lat dzieci poznają coraz więcej dyscyplin sportowych, które stawiają przed nimi wciąż rosnące wymagania. Ma to oczywiście pozytywny wpływ na ich rozwój, nie tylko w wymiarze czysto fizycznym, ale także intelektualnym. Poza uczeniem elementów współpracy i zdrowej rywalizacji, mogą uczyć także trudnej umiejętności przegrywania, co przecież jest sprawą dość istotną w wymiarze rozwoju duchowego i prawidłowego wchodzenia w dorosłość.

Grami zespołowymi dla starszych dzieci i młodzieży nie muszą być jednakże jedynie gry sportowe sensu stricte. Z punktu widzenia ilości uczestników i wartości przenoszonych przez udział w takich grach, grami tego rodzaju będą również wszelkiego rodzaju zespołowe gry umysłowe. Popularne wciąż kalambury, gra „Państwa-miasta” czy różnorakie gry w karty są przecież równie istotne dla rozwoju ducha sportowej rywalizacji. Warto o nich pamiętać przy okazji organizacji aktywności dla młodego pokolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *