Siatkówka – garść ciekawostek

Siatka

Siatkówka to relatywnie młody sport. Została wynaleziona w 1895 roku. Pomysłodawcą był William G. Morgan, który był nauczycielem wychowania fizycznego w YMCA (Young Men’s Christian Associaton). Pierwszy pokaz tej dyscypliny miał miejsce w sali gimnastycznej miasta Holyoke, w stanie Massachusetts, gdzie Morgan prowadził swoje zajęcia. Na początku nazwa tego sportu nosiła nazwę „mintonette”, ale już rok później przemianowano ją na volleyball. Co ciekawe, siatkówkę wymyślono zaledwie kilkanaście kilometrów nieopodal miejsca, gdzie 4 lata wcześniej powstała koszykówka.

Siatkówka prędko zdobyła ogromną popularność na świecie. W Polsce, dzięki specjalnemu pokazowi YMCA, siatkówka pojawiła się w roku 1918. Był to też czas, kiedy ostatecznie ujednolicano zasady gry, ustalając liczbę zawodników na 6 osób oraz wprowadzając limit maksymalnych uderzeń przez jedną drużynę w trakcie swej tury do 3.

Pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie rozegrano w 1929 roku. Wówczas zwyciężyła drużyna AZS Warszawa wśród kobiet i YMCA Łódź – wśród mężczyzn. Zaś mistrzostwa świata rozegrały się dla mężczyzn w 1949 w Pradze, gdzie triumfowali reprezentanci ZSRR. Natomiast kobiece mistrzostwa odbyły się 3 lata później w Moskwie, gdzie triumfowała drużyna gospodarzy, natomiast Polki zajęły wysokie drugie miejsce. W skład olimpijskich dyscyplin siatkówka znalazła się w roku 1964, podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.

Siatkówka jest drugim – co do popularności – sportem na świecie. Obecnie jest ona najpopularniejsza w Brazylii, Polsce, Bułgarii, Włoszech czy w Rosji. Na koniec warto dodać, że już na jesień rozegrana zostanie kolejna edycja mistrzostw świata siatkarzy. Gospodarzem turnieju będzie Polska. Mecze rozgrywane będą m.in w Warszawie (mecz otwarcia), we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Warszawie czy Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *