Czym jest Fistball?

Dyscyplin sportowych wskazać można całe mnóstwo. Do tych najpopularniejszych zalicza się oczywiście piłka siatkowa, piłka nożna oraz koszykówka. Co jednak, jeśli chcemy poznać bliżej sporty mniej znane? Doskonałym wyborem okazuje się być fistball – niezwykle widowiskowa gra, która jest świetnym połączeniem siatkówki oraz tenisa.

Historia oraz reguły gry

Mało kto wie, że fistball to gra o wiele starsza zarówno od tenisa oraz siatkówki. Jej historia sięga bowiem aż do starożytnego Rzymu, gdzie była naprawdę chętnie uprawiana. Na czym polega? Dwie składające się z pięciu osób drużyny toczą mecz na boisku, które przedzielone jest siatką. Zadaniem uczestników jest przebijanie piłki nad siatką przy użyciu własnej pięści. Dopuszczalne jest również uderzanie piłki otwartą dłonią. Siatka w grze w fistball jest niezwykle wąska. Wyróżnia się biało – czerwonym kolorem. Co ważne, od podłoża może ona odbić się wyłącznie raz. Następnie musi zostać odbita na drugą stronę boiska w sposób, który opisaliśmy powyżej. Jeżeli piłka uderzy w podłoże więcej niż raz, punkt przyznawany jest drużynie przeciwnej. Podobnie w sytuacji, kiedy przekroczy ona linię końcową boiska. Jak rozgrywany jest mecz? Wygrywa ta drużyna, która wygra trzy sety. Koniec tie – breaka ogłaszany jest po zdobyciu jedenastu punktów przez jedną drużynę.

Fistball to gra, która jest dyscypliną nieolimpijską. Oznacza to, że nie zobaczymy jej na Igrzyskach Olimpijskich. Włączona została natomiast do Igrzysk Sportów Nieolimpijskich, które określane są mianem World Games.

Obecnie fistball największą popularnością cieszy się w Niemczech, Austrii oraz Brazylii. W Polsce jest to wciąż dyscyplina zapomniana i mało doceniana. Mecz może być rozgrywany zarówno na hali, jak i otwartej przestrzeni. W tym drugim przypadku mecz ma miejsce na powierzchni, która pokryta jest trawą. Gra jest naprawdę widowiskowa. Szybko wciąga osoby, które ją poznały. Fascynuje elementami nieznanymi dotąd z siatkówki, która jest przecież jedną z bardziej popularnych gier zespołowych na całym świecie, w tym również w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *