Co warto wiedzieć o hokeju na lodzie?

Hokej na lodzie nie należy do dyscyplin sportowych, które są wyjątkowo popularne w Polsce. Stąd też nasza wiedza na temat tej gry jest bardzo niewielka. Dyscyplina ta największą popularnością cieszy się w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W Europie najwięcej fanów hokeja na lodzie jest w Rosji i Czechach. Sport ten cieszy się także dużą popularnością w krajach skandynawskich, a szczególnie w Finlandii i Szwecji. W tych krajach w hokeja na lodzie grają niemal wszyscy, także dzieci. Aby móc grać w hokeja na lodzie nie tylko musimy mieć do dyspozycji lodowisko (o co w Polsce jest ostatnio bardzo trudno, zimą są coraz cieplejsze), ale także musimy niemal do perfekcji opanować jazdę na łyżwach. Być może ze względu na brak warunków do uprawiania tej dyscypliny w naszym kraju sprawia, że hokej nie cieszy się popularnością.

Zasady

W hokeja na lodzie grają dwie drużyny. W czasie meczu na tafli lodowiska przebywa 6 zawodników (z bramkarzem) z każdej drużyny. Ale na każdy mecz wystawianych jest 22 zawodników. Mecz składa się z trzech dwudziestominutowych tercji. Kiedy następuje przerwa w grze, czas jest zatrzymywany. Liczy się wyłącznie tak zwana czysta gra. Lodowisko do gry w hokeja ma wymiary 61×30 metrów. Otacza je biała banda.

Ryzyko i ochrona

Hokej na lodzie to nie tylko bardzo szybka, ale także mocno kontaktowa gra. Dozwolone są ataki całym ciałem, ryzyko kontuzji jest więc bardzo duże. To dlatego gracze w hokeja ubrani są w stroje, które mają zmniejszać ryzyko kontuzji. Obowiązkowe wyposażenie gracza składa się z kasku, ochraniaczy na zęby, łokcie i ramiona. Do tego każdy z graczy nosi rękawice i specjalne spodnie. Jeszcze lepiej ochraniające stroje noszą bramkarze. Mają także specjalne ochraniacze na nogach oraz maski na twarzy.

Hokej na lodzie narodził się w pierwszych latach XIX stulecia w Kanadzie. W tym kraju do dzisiaj jest sportem narodowym. Do Europy gra ta dotarła w pierwszych latach XX wieku. Jednym z krajów, w których bardzo szybko hokej na lodzie stał się bardzo popularny były Czechy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *