Ciekawostki o rzucie karnym

Karny

Sama idea rzutu karnego pochodzi najprawdopodobniej z meczów rugby, już w 1888 wspomina się o takim rozwiązaniu. Głównym wynalazcą i stronnikiem karnego był bramkarz William McCrum, a działo się to w 1890 roku.

Pierwsza jedenastka w piłce nożnej przyznana została w marcu 1891 dla szkockiego zespołu Airdrieonians na stadionie Broomfield Park, jednak oficjalnie w ramach ligi, stało się na meczu między Wolverhampton Wanderers vs. Accrington na stadionie Molineux 14 września tego samego roku. Wykonawcą był „Billly” Heath z Wolverhampton Wanderers, co poprowadziło jego drużynę do zwycięstwa 5:0.

Giuseppe Meazza w 1935
Giuseppe Meazza w 1935

Inną historyczną „jedenastką” był niewątpliwie gol zdobyty po tym fragmencie gry w 1938 podczas meczu Włochy-Brazylia. Egzekutorem był, uznawany za jednego z najwybitniejszych piłkarzy włoskich, Giuseppe Meazza. Tuż przed strzałem rozerwały się Włochowi spodenki w pasie, wskutek czego, karny strzelał z jedną ręką przytrzymującą spodenki, by te mu nie spadły.

Mało kto wie o istnieniu tzw. tap Penalty, który polega na tym, że jeden zawodnik wystawia piłkę drugiemu do strzału. Z zasad wynika tylko, że piłka powinna zostać kopnięta do przodu,a w momencie kopnięcia, żaden z graczy nie może być na w polu karnym. W ten sposób po raz pierwszy zagrano w 1957 roku podczas spotkania Belgia vs. Islandia, gdy Rik Coppens w trakcie wykonywania „jedenastki” zamiast strzelić na bramkę Björgvina Hermannssona, podał piłkę do André Pitersa, który wnet odegrał ją z powortem do Coppensa, a ten skierował ją do siatki.

Podobnie wykonała ten fragment gry para Johan Cruyff i Jesper Olsen w 1982, z podobnym skutkiem. Sztuka ta nie udała się za to graczom Arsenalu Londyn Thierry’emu Henry i Robertowi Piresowi w 2005, gdy Henry wbiegł na pole karne, nim Pires kopnął piłkę.

Przy okazji warto dodać, że według zasad, piłkarz egzekwujący „jedenastkę”, nie może dobić piłki, gdy ta uderzywszy w słupek czy poprzeczkę, nie dotknie bramkarza czy innego zawodnika. Wykonując rzut karny bowiem, piłkarz nie może dotknąć piłki dwukrotnie pod rząd.

Innym ciekawym sposobem rozegrania rzutu karnego była tzw. „paradinha”, popularna szczególnie w Ameryce Południowej. Polegała ona na markowaniu strzału i zatrzymaniu się piłkarza tuż przed piłką, by odgadnąć, w którym kierunku rzuci się bramkarz i strzelić w kierunku przeciwny. Zagranie to jednak FIFA zdelegalizowało przed mistrzostwami świata w RPA w 2010.

Antonin Panenka
Antonin Panenka

Na koniec powiedzmy, o równie ciekawym, lecz ryzykownym zagraniu. Pierwszy raz wykonał je czeski piłkarz Antoni Panenka w finale mistrzostw Europy w 1976 w serii rzutów karnych. Panenka wziąwszy długi rozbieg, zamarkował silny strzał, czym zmylił bramkarza RFN, po czym posłał piłkę lekkim technicznym lobem w środek bramki, zdobywają gola i zapewniając Czechom mistrza świata. Do dziś tego typu zagranie zwane jest nazwiskiem tego czeskiego pomocnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *