Bezpieczeństwo na boisku- piłko chwyty pod lupą

Sport to zdrowie, a każda aktywność ruchowa ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale także na psychikę. Jednak sport, wiąże się z pewnego rodzaju niebezpieczeństwem- ryzyko urazów, bolesnych kontuzji, a nawet złamań, są częstymi zjawiskami, które dotykają ludzi aktywnych. Bardzo ważna jest profilaktyka i dbałość o bezpieczeństwo, zarówno tych, którzy biegają po boisku, jak i tych, którzy ich oglądają z trybun.

Większość zespołowych dyscyplin sportowych opiera się na grze w piłkę, która w zależności od rodzaju gry waży mniej lub więcej, ma odpowiedni rozmiar i ciśnienie, aczkolwiek uderzenie piłką nieświadomego kibica, na przykład przy serwie w siatkówce, może być bardzo bolesne i niebezpieczne. Z uwagi na to, że nigdy nie wiadomo, w którą stronę i z jaką siłą poleci piłka, zaczęto stosować tzw. piłkochwyty, lub też piłko łapy, którymi określa się siatkę zabezpieczającą rozwieszoną pomiędzy boiskiem a publicznością. Jest to bardzo dobra ochrona zarówno dla oglądających, jak i grających, którym mimo lokalizacji boiska przy głównej ulicy miasta, piłka „nie ucieknie”.

W ogólności rozróżnia się dwa typy piłko chwytów- zewnętrzny, który jest dedykowany na boiska na świeżym powietrzu oraz wewnętrzny, przeznaczone dla hal sportowych. Niezależnie od rodzaju, piłko chwyty mają za zadanie oddzielać poszczególne części boiska, uniemożliwiając wydostanie się piłki.
Piłkochwyty zewnętrzne są pewnego rodzaju płotem, sięgającym kilku metrów, rozmieszczonym wokół boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, zapewniając bezpieczeństwo zarówno grającym jak i poruszającym się w pobliżu przechodniom czy pojazdom. Piłkochwyty wewnętrzne są odpowiednio zawieszoną siatką, która odgradza poszczególne części hali sportowej- zazwyczaj oddzielenie dotyczy boiska i trybun, choć zdarza się, że przy kilku rozgrywanych meczach naraz, piłko chwyt wyznacza dwa boiska, na których jednocześnie rozgrywane są mecze, na przykład podczas zawodów.
Piłkochwyt od jakiegoś czasu stał się absolutnym standardem, dzięki czemu uprawianie sportu stało się znacznie bardziej bezpiecznie, zarówno dla tych aktywnie jak i biernie uczestniczących w wydarzeniach sportowych. Wszystkie orliki, które tworzone były z myślą o rozwoju młodych ludzi, są odpowiednio zabezpieczone i przystosowane do wielu dyscyplin sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *