Aktywność fizyczna i muzyka czyli słuchawki dla sportowca

Sportowe słuchawki

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem życia praktycznie w każdym wieku. W dzieciństwie, jeżeli rodzice zaniedbają kwestię rozwoju fizycznego u dziecka, będzie to miało wpływ na całe dalsze jego życie. Dlatego wysyłamy nasze dzieci na dodatkowe zajęcia sportowe takie jak pływanie na basenie, piłka nożna, koszykówka, czy też sporty walki typu judo czy karate. Wszystkie te zajęcia mają praktycznie jeden cel, wyładować nadmiar energii, która w dziecku się gromadzi podczas zajęć w szkole oraz stymulacja jego rozwoju fizycznego. Nie od dzisiaj zdajemy sobie sprawę, że rozwój umysłu winien iść w parze z rozwojem ciała. Dopiero wtedy człowiek rozwija się harmonijnie.

Prawidłowy rozwój i wychowanie skutkuje zazwyczaj w późniejszym okresie dążeniem do zachowania aktywności i sprawności w wieku dorosłym. Sposobów na to są dziesiątki a może i setki. Jednym z najprostszych jest jogging, czyli po prostu bieganie. Nie wymaga wielkich i skomplikowanych sportowych obiektów, drogiego i często trudno dostępnego wyposażenia. Wystarczy mieć odpowiednie buty, zwykłe sportowe ubranie, w lecie szorty i koszulkę, w zimie cieplejszy dres.

Dodatkowo, co niektórzy wyposażają się w odtwarzacz mp3 i słuchawki dla sportowców, aby odciąć się od ulicznego zgiełku (zakładając, że to mieszczuch). Oprócz stosunkowo prostego wyposażenia do biegania trzeba mieć odpowiednią motywację, w szczególności w okresie początkowym cechować się odpowiednim zacięciem i uporem. Po pierwszych przebieżkach, które trudno jest nazwać jeszcze regularnym bieganiem nadchodzi spadek motywacji i pierwsze zmęczenie.

Wtedy trzeba przemóc swoją słabość i kontynuować trening. Wtedy właśnie przydają się wcześniejsze doświadczenia w uprawianiu różnej formy aktywności fizycznej. Nawet, jeśli ciało odzwyczaiło się od wysiłku fizycznego, psychika ma wpojone pewne mechanizmy, które pozwolą przełamać okresy słabości. Gdy potrafimy poradzić sobie z tego typu problemami, organizm przyzwyczai się do zwiększonego wysiłku, a potem ciężko mu będzie bez tego wysiłku odpowiednio funkcjonować. Człowiek, który regularnie uprawia sport, nie może obyć się bez regularnego zwiększonego wysiłku. Bardzo źle się czuje, gdy z różnych powodów porzuci rutynowe treningi. Niemniej osoba aktywna fizycznie przez całe życie zawsze będzie poszukiwała różnych sposobów na sportową rekreację. Jednym z najważniejszych powodów jest fakt wydzielania się w organizmie podczas aktywności fizycznej związków nieco podobnych do narkotyków, zwanych endorfinami. Związki te po prostu bardzo skutecznie uzależniają. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *